Bratislava · sčítanie 2021
Obyvatelia
Kto žije v Bratislave a jej mestských častiach – vek, vzdelanie, národnosť, viera, domácnosti a byty podľa Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021.
Obyvatelia pri sčítaní
475 503
k 1. 1. 2021
S vysokoškolským vzdelaním
43,3 %
z obyvateľov od 15 rokov
Seniori 65+
19,0 %
deti do 14 rokov 15,5 %
Jednočlenné domácnosti
51,4 %
z cenzových domácností
Porovnanie
Bratislavapriemer Bratislavy
Mestské časti v číslach
| Mestská časť | Obyvatelia | Deti 0–14 | Seniori 65+ | VŠ vzdelanie | Bez vyznania | Slovenská nár. | 1-členné dom. | Vlastné byty |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bratislava | 475 503 | 15,5 % | 19,0 % | 43,3 % | 43,5 % | 85,2 % | 51,4 % | 93,5 % |
| Čunovo | 1 635 | 22,1 % | 14,1 % | 36,9 % | 34,0 % | 85,6 % | 31,6 % | 88,8 % |
| Devín | 1 912 | 20,3 % | 15,2 % | 47,0 % | 50,5 % | 88,7 % | 38,0 % | 83,4 % |
| Devínska Nová Ves | 17 153 | 15,5 % | 12,1 % | 36,1 % | 43,1 % | 88,8 % | 42,7 % | 92,1 % |
| Dúbravka | 36 206 | 15,2 % | 22,0 % | 41,3 % | 44,2 % | 88,1 % | 49,2 % | 96,7 % |
| Jarovce | 2 706 | 23,2 % | 13,9 % | 41,0 % | 38,7 % | 84,6 % | 28,0 % | 91,8 % |
| Karlova Ves | 35 644 | 14,2 % | 16,3 % | 50,9 % | 44,4 % | 86,8 % | 47,7 % | 96,2 % |
| Lamač | 7 789 | 16,7 % | 26,9 % | 46,4 % | 37,7 % | 88,8 % | 47,8 % | 94,4 % |
| Nové Mesto | 44 458 | 16,6 % | 18,5 % | 50,2 % | 44,2 % | 83,2 % | 57,2 % | 93,1 % |
| Petržalka | 114 000 | 14,6 % | 19,4 % | 38,2 % | 44,8 % | 86,7 % | 48,3 % | 96,4 % |
| Podunajské Biskupice | 23 464 | 15,0 % | 19,5 % | 28,2 % | 39,2 % | 79,9 % | 47,5 % | 93,9 % |
| Rača | 25 733 | 16,1 % | 17,9 % | 38,8 % | 42,8 % | 85,0 % | 50,6 % | 94,0 % |
| Rusovce | 4 388 | 19,9 % | 14,2 % | 43,7 % | 43,8 % | 86,5 % | 29,9 % | 88,3 % |
| Ružinov | 81 004 | 15,5 % | 20,0 % | 46,9 % | 43,3 % | 85,2 % | 56,5 % | 91,9 % |
| Staré Mesto | 46 080 | 15,2 % | 21,5 % | 57,4 % | 43,3 % | 79,9 % | 59,9 % | 87,7 % |
| Vajnory | 6 079 | 17,2 % | 16,7 % | 33,6 % | 41,4 % | 88,3 % | 46,2 % | 97,5 % |
| Vrakuňa | 20 711 | 15,1 % | 16,4 % | 30,9 % | 43,7 % | 83,9 % | 47,1 % | 94,6 % |
| Záhorská Bystrica | 6 541 | 23,7 % | 12,4 % | 50,7 % | 41,5 % | 89,6 % | 31,6 % | 87,8 % |
Zdroj: Štatistický úrad SR – Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 (STATdata), licencia CC BY 4.0. Údaje sú k rozhodujúcemu okamihu sčítania 1. 1. 2021. Podiely sú zo všetkých osôb, domácností či bytov vrátane kategórie „nezistené“ (pri vzdelaní z obyvateľov od 15 rokov). Mesto = súčet 17 mestských častí.
Prognóza do roku 2035
Podľa prognózy mesta do roku 2035 najviac porastú Z. Bystrica (+42,9 %), Jarovce (+33,2 %), Devín (+22,7 %); obyvateľov ubudne najmä v častiach Vrakuňa (-5,8 %), Petržalka (-5,0 %), Karlova Ves (-4,7 %). Prognózy pochádzajú z podkladov stratégie Bratislava 2050.
| Mestská časť | 2022 | 2035 | Zmena | Priemerný vek 2022 → 2035 | Index starnutia 2035 |
|---|---|---|---|---|---|
| Z. Bystrica | 7 236 | 10 342 | +42,9 % | 36,9 → 40,2 | 83,4 |
| Jarovce | 2 951 | 3 930 | +33,2 % | 37,6 → 41,5 | 101,3 |
| Devín | 2 019 | 2 478 | +22,7 % | 39,4 → 44,9 | 175,3 |
| Rača | 26 426 | 32 000 | +21,1 % | 41,7 → 43,6 | 124,6 |
| Čunovo | 1 702 | 2 060 | +21,0 % | 39,2 → 46,0 | 213,4 |
| Rusovce | 4 474 | 5 051 | +12,9 % | 40,1 → 44,4 | 166,8 |
| Nové Mesto | 45 021 | 49 177 | +9,2 % | 41,8 → 43,2 | 118,6 |
| Staré Mesto | 46 839 | 49 712 | +6,1 % | 43,7 → 46,1 | 173,0 |
| Ružinov | 81 351 | 86 116 | +5,9 % | 43,1 → 44,2 | 138,7 |
| Vajnory | 6 115 | 6 414 | +4,9 % | 41,7 → 45,2 | 157,2 |
| Lamač | 7 792 | 8 024 | +3,0 % | 44,5 → 45,0 | 147,1 |
| P. Biskupice | 23 545 | 24 004 | +1,9 % | 43,1 → 46,3 | 179,9 |
| Dúbravka | 36 067 | 36 318 | +0,7 % | 43,6 → 45,0 | 149,7 |
| D. N. Ves | 17 058 | 16 264 | -4,7 % | 41,3 → 47,4 | 237,8 |
| Karlova Ves | 35 332 | 33 681 | -4,7 % | 42,5 → 45,8 | 188,3 |
| Petržalka | 113 131 | 107 425 | -5,0 % | 43,3 → 46,1 | 167,3 |
| Vrakuňa | 20 516 | 19 321 | -5,8 % | 42,4 → 48,0 | 249,5 |
Index starnutia = počet ľudí nad 65 rokov na 100 detí do 14 rokov. Zdroj: tabuľky Prognóza počtu obyvateľov v mestských častiach Bratislavy, priemerný vek, index starnutia, scenáre pre mesto (data.bratislava.sk).
Nezamestnanosť
V auguste 2026 bolo v Bratislave 9 512 uchádzačov o zamestnanie. Podiel disponibilných uchádzačov na obyvateľoch v produktívnom veku bol od 2,5 % do 3,1 %; celé Slovensko 4,0 %. Úrady práce vedú údaje za okresy, nie za mestské časti.
| Okres | Mestské časti | Podiel (PDU) 08/2026 | Uchádzači | Miera evid. nezam. 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Bratislava I | Staré Mesto | 2,5 % | 881 | 2,9 % |
| Bratislava II | Ružinov, Vrakuňa, Podunajské Biskupice | 2,9 % | 2 632 | 3,3 % |
| Bratislava III | Nové Mesto, Rača, Vajnory | 2,7 % | 1 524 | 3,2 % |
| Bratislava IV | Karlova Ves, Dúbravka, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica | 3,1 % | 2 275 | 3,2 % |
| Bratislava V | Petržalka, Jarovce, Rusovce, Čunovo | 2,8 % | 2 200 | 2,5 % |
| Bratislavský kraj | 2,8 % | 14 711 | 3,2 % | |
| Slovenská republika | 4,0 % | 170 121 | 5,9 % |
PDU = disponibilní uchádzači o zamestnanie v produktívnom veku / obyvateľstvo v produktívnom veku (údaj, ktorý ÚPSVaR zverejňuje za okresy každý mesiac). Miera evidovanej nezamestnanosti = disponibilní uchádzači / ekonomicky aktívne obyvateľstvo (ŠÚ SR, za okresy naposledy 2022). Zdroje: ÚPSVaR – mesačné štatistiky nezamestnanosti (podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie, PDU); ŠÚ SR – Miera evidovanej nezamestnanosti (pr3108rr), údaje úradov práce k 31. 12..
Index regionálneho rozvoja
Súhrnné skóre 0–100 z ukazovateľov ekonomiky, vzdelania, zdravia, bývania, infraštruktúry a životného prostredia; vyššie = rozvinutejšie. Priemer všetkých 88 obcí Bratislavského kraja: 57,5.
- Záhorská Bystrica66,2
- Karlova Ves65,1
- Devín63,9
- Staré Mesto63,9
- Rusovce62,9
- Lamač62,7
- Devínska Nová Ves62,2
- Dúbravka61,5
- Nové Mesto61,5
- Ružinov60,8
- Jarovce60,7
- Čunovo59,0
- Rača58,5
- Vrakuňa57,9
- Petržalka57,6
- Vajnory56,2
- Podunajské Biskupice55,5
Zdroj: MIRRI SR – Index regionálneho rozvoja, Bratislavský kraj podľa obcí (data.slovensko.sk).